EN / RO / DE / SA / BG / CN / FR / SP / IT / JP / KR / RU / GR
Lundy Batığı

Bugüne kadar bir batık deneyiminiz olmadıysa, hiç zaman yitirmeden Lundy ile ilk deneyiminizi gerçekleştirin. 1908 yapımı 188 tonluk batık Suvla körfezindedir.

Bu koy Büyük Kemikli Burnu ile Küçük Kemikli Burunları arasında kalan bölgededir.

Kaynaklara göre Lord Kitchener`in İngiliz bakanlar kuruluna verdiği çekilme önerisini Fransa ve Rusya da destekleyince 7 Aralık`ta İngilizler, Arıburnu ile Suvla Körfezini kesin olarak boşaltma kararı aldı.

İngilizler geri çekilirken pek çok savaş donanımını da geride bırkmışlardı. Suvla Körfezi`nden Arıbunu`na kadar olan bölgede 5 büyük gemi ve 60dan fazla nakliye sandalını batırıp kaçmışlardı.

İngilizlerin ve Anzakların kaçarken bıraktıkları gemilerden biri olan Lundy, bugün hep aranılan bir dalış noktasıdır. 12 kişilik mürettebatı olduğu sanılan gemi, 84 yıldır bizim konuğumuz olarak sualtındaki tarihimize ev sahipliği yapmaktadır.

Geminin silüeti 13. metrelerden sonra belirlr. 18. metrede geminin güvertesinde kaptan köşkünde dolaşabilirsiniz. Tabanı yaklaşık 28-30 metrelere oturmuş olan Lundy`nin pervanesi henüz üstündedir.

Saç kısımlar çeşitli mor renkli yumuşakçalarla kaplanmıştır. Güvertenin sürekli bekçileri ise karagözlerdir. Geminin kum ile birleştiği noktalarda altlara doğru kollu istakozlar bulunur.

Biraz açıkta kumlar üzerinde ise cephanelikler görülmektedir. Akyalar ise bu kumlar üzerinde dolaşırken sizi izlemeye gelir.

 

Not: Bu yazılar sayın Fehmi Şenok tarafından hazırlanan `Türkiye Dalış Rehberi` adlı kitaptan alınmıştır.