EN / RO / DE / SA / BG / CN / FR / SP / IT / JP / KR / RU / GR
Küçük Kemikli Burnu

Uçsuz bucaksız ve çok güzel kumsalları olan Küçük Kemikli Burnu, sualtı ile yeni tanışan Istanbullu dalgıçların eğitim aldıkları yerdir.

Yaklaşık 7 kilometrelik bu uzun kumsal tüm özelliği ile korunmaktadır. Hafta sonları dalış amaçlı gelip kamp yapanların dışında her zaman sessizliğini koruyan bu kumsallar, bir zamanlar Anzak askerlerinin çıkartma yaptığı topraklardır.

Büyük Anafartlar ve Küçük Anafartalar adlı iki büyük çarpışma yaşamış bu topraklarda birçok anıt mezar da bulunmaktadır.

Çarpışmalara adını veren iki sevimli köy ise evleri ve köy kahveleri ile kara fotoğrafçıları için oldukça ilginçtir. Kumsalda kuşandığınız ekipmanınız ile suya girince Gökçeada!ya doğru yüzün.

Yavaş yavaş derinleşen kıyı yapısından dolayı derin suyu bulmanız için oldukça açılmanız gerekir. Kıyı dalışlarında en çok 8 metrelerde dolaşırken tekne dalışında 40 metrelere dalma olanağı vardır. Fakat akıntının genellikle açığa, Gökçeada!ya doğru olduğunu unutup kıyıdan çok açılmanızı kesinlikle önermiyorum.

Zamanında kara çıkarmaları sırasında Anzak ve İngiliz askerlerinin karaya yapacakları çıkarmadan önce denize attıkları işaret şamandıralarını sürükleyip, ova yerine dağlık bölgelere, yanlış yere çıkmalarına neden olan çok güçlü akıntı, aradan geçen yıllara karşın gücünü yitirmemiştir. Dalışlarınız sırasında görkemli taşlıklarla karşılaşırsınız.

Büyük Kemikli Burnu?nu andıran sualtı yapısı, böceklerin, orfozların ve karagözlerin yanı sıra renkli güzel bir dalış bölgesidir.

 

Kaynak: Fehmi Şenok ? ?Türkiye Dalış Rehberi?