EN / RO / DE / SA / BG / CN / FR / SP / IT / JP / KR / RU / GR
Bebek Batığı

Kabatepe iskelesinden hareketle 9 millik bir sürat ile bir saat sonra Bebek kayalıklarına ulaşabiliyorsunuz.

Mitolojik bir efsaneye göre; Bebek kayalıkları olarak bilinen noktanın karasal bölümünde Agospatami adı ile bilinen antik bir şehir varmış.

Agospatami "altın post" anlamına gelirmiş ve bu kent için çok özel bir önemi varmış. Altın postu giyebilen, ölümsüzlüğe ulaşırmış.

Bu nedenle de şehir, sürekli korsanların baskınına uğrarmış. Rivayete göre baskından kaçan halk, sesleri duyulmasın diye bebeklerini kayalıklara bırakırlarmış.

Bu yöre bu nedenle "Bebek Kayalıkları" olarak adlandırılmış.

 

Kıyıdan yaklaşık 150 metre açığa kadar sığ bir alanda (5-15 metreler arası) ilerlemenin akabinde, sağlı - sollu yüzeyden yaklaşık 1-1,5 metre derinlikte görülebilen iki topuk arasından kıyıya paralel uzanan dik duvardan inişe geçiyorsunuz. Duvarın açık denize bakan tarafı çok renkli bir biyolojik zenginlik sunuyor. İlk 20 metre ekseninde, sarı yumuşak mercanların yoğun bir popülasyon oluşturduklarını gözlemleyebilirsiniz.

Zira genellikle geceleri tentaküllerini açarak zooplanktonlarla beslenen mercanların, akıntının şiddeti ile gündüz beslendiklerini izleyebilirsiniz.

Hemen hemen bütün kaya çatlaklarında kırmızı ve sarı renkli karabaş balıkları ile uzun antenleriyle kendilerini düşmanlarından korumaya çalışan böcekleri görebilirsiniz.